​​​​

YÖK 2022 ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLLERİ BAŞVURULARI BAŞLADI

BU YILDAN İTİBAREN “ÖZEL ALAN” KATEGORİLERİNDE DE ÖDÜLLER VERİLECEK

ÖDÜLLER ÜÇ ANA BAŞLIK ALTINDA ON BİR KATEGORİDE SAHİPLERİNİ BULACAK

25 Nisan 2022 / Ankara

 

YÖK Üstün Başarı Ödüllerinin 2022 yılı için başvuruları 25 Nisan 2022 Pazartesi günü başladı. 2017 yılından itibaren Yükseköğretim Kurulu tarafından verilmekte olan ödüllerin bu yılki başvuruları 13 Haziran 2022 Pazartesi günü saat 24.00’de sona erecek.

 ​

- Bu Yıl İlk Kez “Özel Alan” Başlığında Ödüller Sahiplerini Bulacak

Daha önceki yıllarda Bireysel ve Kurumsal olmak üzere iki ana başlık altında yedi kategoride verilen YÖK Üstün Başarı Ödüllerine bu yıldan itibaren Özel Alan Ödülü kategorileri eklendi. Böylece ödüller, Bireysel, Kurumsal ve Özel Alan olmak üzere üç ana başlık altında on bir kategoride verilecek.

Bireysel ödüller başlığı altında,Fen ve Mühendislik Bilimleri,Güzel Sanatlar ve Mimarlık,Sağlık ve Spor Bilimleri ve Sosyal ve Beşerî Bilimler olmak üzere dört farklı kategoride Yılın Doktora Tezi Ödülü verilecek ve bu ödüllere başvurular, bir önceki yıl içerisinde tamamlanmış doktora tezleri için doktora tezi sahibi ve tez danışmanı tarafından birlikte yapılacak. Bu ödüller ile hoca-öğrenci ortak başarısının önemine dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Kurumsal Ödüller başlığında ise Dijital Dönüşüm ve Büyük Veri Çalışmaları, Toplumsal Sorumluluk, Uluslararası İş Birliği, Üniversite-İş Dünyası İş Birliği ve Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü olmak üzere beş ayrı kategoride ödül verilecek. Bu ödüllere başvurular, yükseköğretim kurumları tarafından yapılacak. Bu ödüller ile yükseköğretim kurumları tarafından bir önceki yılda tamamlanmış yenilikçi çalışmaların ve iyi uygulama örneklerinin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 ​

- Milli Yenilik Ödülü ve Bilim Diplomasisi Ödülü

2022 yılında ilk kez verilecek olan Özel Alan Ödülleri,Milli Yenilik Ödülü ve Bilim Diplomasisi Ödülü olmak üzere iki kategoride verilecek. Bu ödüllere başvurular çalışmanın sahibi öğretim elemanı tarafından yapılacak. Bu ödüllere başvurusu yapılacak çalışmaların, başvuru yapılan yıldan bir önceki yılda öğretim elemanı tarafından yürütülmüş ve tamamlanmış olması gerekiyor. Bu kategoride verilecek ödüllerle, yükseköğretim ve ülke çıkarları için öncelikli görülen millî yenilik ve bilim diplomasisi alanında öğretim elemanlarının yapmış olduğu çalışmaların teşvik edilmesi hedefleniyor. 

 ​